Skip to main content
is-Yeri-Tacizi-Mobbing

İş Yeri Tacizi Mobbing

İş Yeri Tacizi Mobbing

sabah-gazetesi-IS-YERI-Tacisi-MOBBING-218x300İŞ YERİNDEKİ PSİKOLOJİK TACİZ-MOBBİNG

 

Mobbing, bir kişinin çalıştığı yerde maruz kaldığı psikolojik tacizdir.

Bu tacizin temel nedeni kişiyi bezdirip işten çıkmasını ya da attırılmasını sağlamaktır. Maalesef iş yeri tacizlerinin oranı ne kadar fazla olsa da henüz bu konu ile ilgili farkındalık ve yaptırım yeteri düzeyde gelişmemiştir. Öncelikle bireylerin iş yerinde yaşadıkları şeyin bir mobbing mi yoksa iş yeri ortamının doğal çatışması mı olduğunu ayırt etmesi gerekiyor.

 

Mobbing söz konusu olduğunda mantıksız şekilde özgüveni zedeleyecek oranda eleştiriler, alayalar, arkadan konuşmalar söz konusudur. Birey iş yerindeki sosyallikten izole edilmiş, dışlanmıştır. Yapması gereken işler yerine niteliğinin altında angarya işler yüklenir ve asıl işini yapamaz hale getirilir. Kişi hem bedensel hem psikolojik olarak tükendiğini hisseder. Eğer bu durumlar planlı bir şekilde oluşturulup kişi buna sürekli maruz kalıyorsa aklında ben bir mobbingzede miyim diye soru işareti oluşmalı.Mobbing kişilerin psikolojisini çok olumsuz etkiler.

Mobbing sinyalleri alındığında bu zorlu sürecin doğru işlemesi, daha rahat atlatılması ve kişinin bu durumla nasıl başa çıkabileceği konusunda farkındalık kazanması için psikolog desteği alması önemlidir.