Skip to main content
Okul-Problematikleri-resim

Okul Problematikleri

Okul Problematikleri

vision-problems-schoolOKULA GİTMEK İSTEMİYORUM

Bütün ebeveynlerin özellikle okulların açıldığı ilk hafta en korktuğu cümlelerden biridir; “anne baba, okula gitmek istemiyorum”. Eğer çocuğunuzun okula ilk adım atışı aynı zamanda sizden ilk uzun süreli ayrılığı olacak ise buna tepki vermesini bir noktaya kadar doğal karşılayabiliriz. Önemli olan bunun okula uyum sağlama problemi mi yoksa sadece bir alışma süreci mi olduğunu iyi ayırt etmek.

Alışma süreci genelde bir hafta ile on gün arasında tamamlanır ve çocuk artık okulda öğretmeni ve arkadaşlarıyla olumlu ilişkiler kurarak, kendini güvende hisseder. Bunun sayesinde okula giderken ebeveynden ayrılma problemi, ya da okuldayken ağlayıp eve dönme isteklerinde bulunmaz. Ama eğer çocuğunuzda okula uyum problemi varsa bu süreç uzun sürer. Çocuğunuz sizden ayrılmak istemez, ağlayarak zorluk çıkartır, okulda öğretmeni ve arkadaşlarıyla iletişime geçmez, onlarla oyunlara katılmak istemez, mutsuz bir ifadeyle okulda dolaşır, size öğretmenini ve okulu kötüler, okul malzemelerini sürekli evde unutur ya da eve gelirken okulda bırakır, ödev yapmak istemez, okula gideceği zaman fiziksel bir rahatsızlık baş gösterir ( mide ağrıması, bulantı, baş ağrısı gibi).

Eğer buna benzer durumlar söz konusu ise sorunun nedeninin bulunması ve çözümü için geç kalınmadan mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Ayrıca ‘4+4+4 Okula Uyum Problemi ve Çözümü’ videomuzu izleyin.