Skip to main content
cocugum-Kendi-Basina-Uykuya-Dalamiyor

Çocuğum Kendi Başına Uykuya Dalamıyor

Çocuğum Kendi Başına Uykuya Dalamıyor

cocugum-kendi-basina-uykuya-dalamiyor-yazi13 aylık bir bebeğin yaklaşık 12 saat gece uykusuna ve kısa süreli iki gündüz uykusuna ihtiyacı vardır. Eğer bebeğiniz gündüzleri ihtiyacı olandan daha fazla uyuyorsa, gece uykuya dalması güçleşecektir.
Gündüzleri onunla hareketli aktiviteler yapmaya ve sesin, ışığın yüksek olduğu ortamlarda oyun oynamaya özen göstererek fazla uyumasını engelleyin. Bilinenin aksine, çocukların yorulunca değil sakinleşince uykuları gelir. Geceleri ses ve ışığı azaltarak, hareketli oyunlardan kaçınarak, yumuşak bir ses tonuyla onu sakinleştirin. Ninni mırıldanmak, masal okumak işe yarayan ritüellerdir. İyice rahatlayıp uykuya dalmaya başladığında yatağına yatırın, uyanırsa kucağınıza almadan okşayarak ve sakince konuşarak onu yatıştırın ve uyuduğunda yanından ayrılın. Gece uyanırsa ilk sesinde yanına koşmayın, bir süre tek başına uykuya dalmayı denemesine izin verin.

Eğer hala ağlıyorsa yanına gidin ve onu neyin rahatsız ettiğini anlamaya çalışın. Sadece huzursuzluktan uyanmışsa yine kucağınıza almadan sakinleşip uyumasını sağlayın. Bir süre sonra, uyandığında tek başına uykuya geçebilme davranışını öğrenecektir.

Unutmayın, bir bebeğin gece uyuma sistemine alışması, gündüzünün de sistemli olmasına bağlıdır. Gündüz ve gece aktivitelerini hep aynı saatlerde yapan çocuklar, uyku saati geldiğinde yatmaya daha az direnç gösterirler.