Skip to content

Meditasyon & Nefes Terapisi

meditasyon

TÜM VÜCUT RAHATLAMA VE DENGELEME MEDİTASYONU

Meditasyonu yoğun bir şekilde iç dünyamıza odaklandığımız bir durum olarak tarif edebiliriz. Kelimenin kökeni meditato “derin düşünme” anlamına gelse de bu bizim günlük hayatta zihnimizi kullanarak uyguladığımız aktif düşünme eyleminden farklıdır.

Meditasyonda ilk adımımız farkındalıktır. Bedenimizin,nefesimizin farkındalığı, sınırlarımızın farkındalığı, bu sınırlarda dolaşırken oluşan duygularımızın farkındalığı.

Farkındalıkla beraber düzenli yapılan meditasyon şimdi ve burada olmayı kolaylaştırdığı için odaklanma ve dikkat problemlerinin çözümünde faydalıdır.

Ayrıca meditasyonda kullanılan teknikler nefes alış verişimizi ve kan dolaşımımızı düzenlediği için bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Kendimizi daha canlı ve sağlıklı hissetmemizi sağlar.

Uyguladığımız nefes teknikleri sayesinde stresle başa çıkmayı, gevşemeyi ve rahatlamayı öğreniriz.

Beden ve zihnin bütünleşip ikisinin aynı anda rahatladığı bir yöntem olan tüm vücut meditasyonunu hem kendi kliniğimde uygulamaktayım, hem de bazı hafta sonları grup etkinliği olarak şehrin gürültüsünden uzak doğanın yeşillikleri içerisinde yaptırmaktayım.

Uzman Klinik Psikolog Sinem Gül ŞAHİN