Skip to main content
Aile-ve-cocuk-iliskisi

Aile ve Çocuk İlişkisi

Aile ve Çocuk İlişkisi

children-and-families-bill-2013DİKKAT! : ŞU ANDA ÇOCUĞUNUZUN KİŞİLİĞİNİ OLUŞTURMAKTASINIZ

Yetişkinlik dönemindeki davranış şekillerimizin, duygularımızı ifade ediş tarzımızın, tercihlerimizin, kararlarımızın, hatta eş seçiminde göz önünde bulundurduğumuz kriterlerin bile çoğunun daha biz çocukken oluşmaya başladığını biliyor muydunuz?

Özellikle 0-5 yaş arasında çocukların içinde bulunduğu aile ortamı, çocuğun anne ile emzirilme döneminden itibaren kurduğu bağ, anne babaların çocuğa karşı tutumları, yaşanan travmalar kalıcı izler bırakabiliyor. Yetişkinlik dönemine ulaşmadan henüz bir çocuk ya da ergenken psikolojik ve davranışsal problem olarak ortaya çıkan sinyalleri ailelerin iyi algılaması ve bu konuda psikologlardan destek alması sorunun büyümeden çözümünü sağlaması açısından önemlidir.

Anne babaların şunu unutmaması gerekiyor; çocuk yetiştirirken yapılan hatalar çoğunlukla bilinçli değildir, bu yüzden suçluluk hissine kapılmayın. Geç kaldım diye düşünmeyin. Asıl geç kalmak sorunu görmezden gelmeye devam etmektir. Eğer çözemediğiniz bir problem varsa en kısa zamanda destek alın. Bilinçlenip problemler daha oluşmadan önleyici tedbirler almak problem oluştuktan sonra uğraşmaktan çok daha kolaydır. Bu yüzden çocuğunuzun yapısı ve kendi tutumlarınızın çocuğun psikolojisine etkisiyle ilgili püf noktalar hakkında uzmanlardan bilgi alın.